Markalar Karşılaştırma Şasi (VIN) OBD2 Hata Blog
🇬🇧 English 🇹🇷 Türkçe 🇩🇪 Deutsch 🇫🇷 Français 🇪🇸 Español 🇮🇹 Italiano

Citroen 1.6i (117 Hp)

Genel Bilgiler
2012 - 2015 Citroen 1.6i (117 Hp) SUV (150 bg) modelinin fotoğrafı - teknik özellikleri ve boyutları
Güç 150 Hp @ 4000 rpm.
Tork 300 Nm @ 2000-3000 rpm.
0-100 km/s Hızlanma 10.8 sec
Maksimum hız 200 km/h
Yakıt tüketimi (ekonomi) - karma 5.6 l/100 km
Marka
Citroen
Model
C4
Nesil
C4 Aircross (Phase I, 2012)
Modifikasyon (Motor)
1.8 HDi (150 Hp)
Üretim başlangıcı
2012 yıl
Üretim bitişi
2015 yıl
Güç Aktarma Mimarisi
İçten yanmalı motor
Güç aktarma mimarisi, aracın içten yanmalı, elektrikli veya hibrit gibi hangi motor teknolojisini kullandığını sınıflandırır.
Gövde tipi
SUV
Gövde tipi, aracın dış tasarım yapısını, kapı sayısını ve genel siluetini (Sedan, Hatchback, SUV vb.) ifade eder.
Koltuklar
5
Koltuk sayısı, aracın aynı anda güvenli bir şekilde taşıyabileceği maksimum yolcu kapasitesini belirtir.
Kapılar
5
Kapı sayısı, yolcu biniş ve bagaj erişim noktalarının toplam miktarını gösterir (örn: 3 kapılı, 5 kapılı).

Citroen C4 İnceleme

2012 yılında yollara çıkan Citroen C4 (jenerasyon C4 II Hatchback (Phase I, 2010)), 1.6i (117 Hp) donanımıyla sunulan şık bir SUV seçeneğidir. Gücünü 1798 cm3 hacmindeki motordan alan model, sürücüsüne 150 Hp @ 4000 rpm. güç sunuyor. Bu kombinasyonla araç 0-100 km/s hızlanmasını 10.8 sec sürede tamamlayıp 200 km/h maksimum hıza ulaşabiliyor. önden çekişli (FWD) altyapısıyla gelen bu model, 100 kilometrede ortalama 5.6 l/100 km yakıt tüketmektedir. Turbocharger, Intercooler hava besleme sistemine sahip olan bu motor, maksimum 300 Nm @ 2000-3000 rpm. tork çıkışı sunarak performanslı bir sürüş sağlar. Litre başına üretilen güç (özgül güç) 83.4 Hp/l seviyesindedir.

Otomobil dünyasında kendine sağlam bir yer edinen Citroen 1.6i (117 Hp), 2012 - 2015 yılında yollara çıkarak markanın kalitesini yansıttı. Bu model, kaputunun altında barındırdığı 150 Hp @ 4000 rpm. üreten güçlü aktarma organı ile sürücüsüne güven veriyor. Aracın sürat kapasitesi incelendiğinde, 200 km/h değerindeki maksimum hız dikkat çekiyor. Hem şehir trafiğinde hem de otoyol sürüşlerinde kullanıcı beklentilerini karşılayan bir altyapıya sahip. Yakıt tüketimi verileri incelendiğinde, ortalama 5.6 l/100 km değeri ile sınıfındaki standartları koruyor. Sonuç olarak, Citroen 1.6i (117 Hp)**, hem tasarımı hem de mühendisliği ile segmentinde tercih edilesi bir seçenek sunuyor.
📊 Model İçi Kıyaslama AnaliziBu model, kardeş modeli 1.6 HDi (114 Hp) versiyonuna kıyasla **+36 Hp** daha fazla güce sahiptir, 0-100 km/s hızlanmasını **0.8 saniye** daha çabuk tamamlar, kardeşine kıyasla ortalama **%12** daha fazla yakıt tüketir. Bu model, kardeş modeli 1.6 HDi (114 Hp) 4x4 versiyonuna kıyasla **+33 Hp** daha fazla güce sahiptir, 0-100 km/s hızlanmasını **0.5 saniye** daha çabuk tamamlar, yakıt tüketiminde yaklaşık **%3** daha verimlidir.
Sıkça Sorulan Sorular
Citroen 1.6i (117 Hp) kaç beygir gücündedir? +
Citroen 1.6i (117 Hp) modeli toplamda 150 Hp @ 4000 rpm. beygir gücüne sahip bir motor ünitesi ile donatılmıştır.
Citroen 1.6i (117 Hp) yakıt tipi nedir? +
Bu araç 5.6 l/100 km yakıt sistemiyle çalışmaktadır.
Citroen 1.6i (117 Hp) 0-100 km/s hızlanması ne kadar sürer? +
Citroen 1.6i (117 Hp) 0'dan 100 km/s hıza sadece 10.8 sec sürede ulaşabilmektedir.
Citroen 1.6i (117 Hp) maksimum hızı ne kadardır? +
Teknik verilere göre aracın erişebildiği azami hız 200 km/h olarak belirtilmiştir.
Citroen 1.6i (117 Hp) hangi çekiş sistemine sahiptir? +
Bu model yollara Front wheel drive çekiş sistemi ile güç aktarmaktadır.
Citroen 1.6i (117 Hp) alınır mı? +
Teknik özellikleri ve modern tasarımı göz önüne alındığında, Citroen 1.6i (117 Hp) kendi sınıfında oldukça rekabetçi ve tercih edilesi bir modeldir.
Performans özellikleri
Yakıt tüketimi (ekonomi) - şehir içi
6.6 l/100 km
Yakıt tüketimi, aracın 100 kilometrede ortalama ne kadar yakıt harcadığını belirtir. Düşük değerler daha yüksek yakıt ekonomisi anlamına gelir.
Yakıt tüketimi (ekonomi) - şehir dışı
4.7 l/100 km
Yakıt tüketimi, aracın 100 kilometrede ortalama ne kadar yakıt harcadığını belirtir. Düşük değerler daha yüksek yakıt ekonomisi anlamına gelir.
Yakıt tüketimi (ekonomi) - karma
5.6 l/100 km
Yakıt tüketimi, aracın 100 kilometrede ortalama ne kadar yakıt harcadığını belirtir. Düşük değerler daha yüksek yakıt ekonomisi anlamına gelir.
CO2 Emisyonu
141 g/km
Yakıt Tipi
Dizel
Yakıt tipi, aracın motorunun çalışması için ihtiyaç duyduğu enerji kaynağını (benzin, dizel, elektrik, lpg vb.) tanımlar.
0-100 km/s Hızlanma
10.8 sec
0-100 km/s hızlanma süresi, aracın durma noktasından itibaren ne kadar sürede bu hıza çıkabildiğini gösterir. Performans ve çevikliğin en önemli göstergesidir.
0-62 mph Hızlanma
10.8 sec
0-100 km/s hızlanma süresi, aracın durma noktasından itibaren ne kadar sürede bu hıza çıkabildiğini gösterir. Performans ve çevikliğin en önemli göstergesidir.
0-60 mph Hızlanma (Kullanıcı tarafından hesaplanmıştır)
10.3 sec
Maksimum hız
200 km/h
Maksimum hız, aracın çıkabileceği en yüksek limiti gösterir. Şanzıman dişli oranları, motor gücü ve aerodinamik direnç bu limiti belirleyen unsurlardır.
Emisyon Standardı
Euro 5
Ağırlık/Güç Oranı
9.5 kg/Hp, 104.9 Hp/tonne
Ağırlık/Tork Oranı
4.8 kg/Nm, 209.8 Nm/ton
Motor Özellikleri
Güç
150 Hp @ 4000 rpm.
Litre başına güç
83.4 Hp/l
Litre başına düşen güç (özgül güç), motor hacmine oranla üretilen gücü ifade eder. Bu değerin yüksek olması, motorun verimliliğini ve gelişmiş mühendisliğini gösterir.
Tork
300 Nm @ 2000-3000 rpm.
Tork, motorun döndürme kuvvetidir ve çekiş gücünü belirler. Yüksek tork, özellikle hızlanmalarda ve yokuşlarda aracın çok daha istekli ivmelenmesini sağlar.
Motor düzeni
Ön, Enine
Motor yerleşimi, motorun gövdedeki konumunu ve hizalanmasını tanımlar. Bu mimari, aracın ağırlık dağılımı, yol tutuşu ve kabin genişliği üzerinde etkilidir.
Motor Model Kodu
4N13
Motor hacmi
1798 cm3
Motor hacmi (silindir hacmi), motordaki tüm silindirlerin toplam hacmini belirtir. Genellikle motorun büyüklüğü ve gücü hakkında doğrudan bilgi verir.
Silindir sayısı
4
Silindir sayısı, motor bloğu içindeki yanma odalarının adedidir. Çok sayıda silindir daha pürüzsüz ve dengeli bir çalışma karakteri sunar.
Motor Konfigürasyonu
Inline
Silindir Çapı
83 mm
Piston Strok
83.1 mm
Sıkıştırma Oranı
14.9:1
Silindir Başına Valf Sayısı
4
Silindir başına düşen subap sayısı, hava girişini ve egzoz çıkışını kontrol eder. Daha fazla subap yüksek devirlerde performansı artırır.
Yakıt Enjeksiyon Sistemi
Dizel Commonrail
Motor aspirasyonu
Turbocharger, Intercooler
Hava besleme tipi (aspirasyon), motorun silindirlere havayı nasıl çektiğini belirtir (atmosferik, turboşarj veya kompresör).
Valf yapısı
DOHC
Motor yağı kapasitesi
5.3 l
Motor yağı spesifikasyonu
5W-30 / PSA B71 2290
Motor sistemleri
Start & Stop Sistemi, Partikül filtresi
Hacim ve Ağırlıklar
Boş Ağırlık
1430 kg
Aracın boş ağırlığı, yakıt tüketimini, yol tutuşunu, hızlanma verilerini ve fren mesafesini doğrudan etkileyen önemli parametrelerdendir.
Maksimum ağırlık
2060 kg
Aracın boş ağırlığı, yakıt tüketimini, yol tutuşunu, hızlanma verilerini ve fren mesafesini doğrudan etkileyen önemli parametrelerdendir.
Maksimum Yük
630 kg
Bagaj hacmi - minimum
416 l
Bagaj hacmi - maksimum
1193 l
Yakıt deposu kapasitesi
63 l
Frenli römork kapasitesi (%12 eğim)
1400 kg
Frensiz römork kapasitesi
750 kg
İzin verilen çeki demiri yükü
70 kg
Boyutlar
Uzunluk
4340 mm
Genişlik
1799 mm
width-with-mirrors-folded
1840 mm
Aynalar dahil genişlik
2125 mm
Yükseklik
1625-1635 mm
Dingil mesafesi
2670 mm
Ön iz genişliği
1545 mm
Arka İz Genişliği
1540 mm
Ön çıkıntı
905 mm
Arka çıkıntı
765 mm
Yerden yükseklik
168 mm
Sürtünme katsayısı (Cd)
0.337
Minimum dönüş çapı
10.6 m
Aktarma organları, frenler ve süspansiyon özellikleri
Aktarma Organları Mimarisi
İçten yanmalı motor (ICE) aracın ön tekerleklerine güç verir.
Çekiş sistemi, motor gücünün hangi tekerleklere iletildiğini belirler. Yol tutuşunu, viraj performansını ve güvenliği doğrudan etkiler.
Çekiş
Önden çekiş
Çekiş sistemi, motor gücünün hangi tekerleklere iletildiğini belirler. Yol tutuşunu, viraj performansını ve güvenliği doğrudan etkiler.
Vites sayısı ve şanzıman tipi
6 vites, manuel şanzıman
Ön süspansiyon
Bağımsız, helezon yaylı ve viraj demirli McPherson tipi
Süspansiyon sistemi, yol pürüzlerini sönümleyerek sürüş konforunu ve lastiklerin yola kararlı basmasını sağlar.
Arka süspansiyon
Bağımsız çok kollu süspansiyon
Süspansiyon sistemi, yol pürüzlerini sönümleyerek sürüş konforunu ve lastiklerin yola kararlı basmasını sağlar.
Ön frenler
Hava kanallı diskler
Fren sistemi, aracı güvenli bir şekilde yavaşlatmak veya durdurmak için sürtünme gücünü kullanan güvenlik mekanizmasıdır.
Arka frenler
Disk
Fren sistemi, aracı güvenli bir şekilde yavaşlatmak veya durdurmak için sürtünme gücünü kullanan güvenlik mekanizmasıdır.
Yardımcı sistemler
ABS (Kilitlenme karşıtı fren sistemi)
Direksiyon tipi
Kremayer ve pinyon direksiyon
Hidrolik direksiyon
Elektrikli Direksiyon
Lastik boyutu
215/70 R16; 225/55 R18
Lastik ebadı, aracın taban genişliği, yanak yüksekliği ve jant çapını göstererek yol tutuşu ve konfor dengesini belirler.
Jant boyutu
16; 18
Sık Karşılaşılan Arıza Kodları (OBD2)
P0174 🔴 Yüksek
PSA P0174 Sistemi Çok Fakir Sıra 2
Detaylı Rehber
P0172 🟡 Orta
PSA P0172 Sistemi Çok Zengin Sıra 1
Detaylı Rehber
P0171 🔴 Yüksek
PSA P0171 Sistemi Çok Fakir Sıra 1
Detaylı Rehber
P0141 🟡 Orta
PSA P0141 O2 Sensörü Isıtıcı Devre Arızası (Sıra 1 Sensörü 2)
Detaylı Rehber
Benzer Modeller
Citroen C4 2.0i (154 Hp) CVT
Citroen C4
2.0i (154 Hp) CVT
Citroen C4 2.0i (154 Hp) 4x4
Citroen C4
2.0i (154 Hp) 4x4
Citroen C4 2.0i (154 Hp)
Citroen C4
2.0i (154 Hp)
Citroen C4 1.8 HDi (150 Hp) 4x4
Citroen C4
1.8 HDi (150 Hp) 4x4
Kullanıcı Yorumları
S
Selim 95
22 hafta önce
★★★★☆
Şehir içi kullanım için tercih ettiğim bir model. Performans olarak beklentilerimin üzerinde çıktı. Konfor on numara, koltuklar yormuyor. Almayı düşünenlere tavsiye ederim pişman etmez.
•
K
Kerem A.
25 ay önce
★★★★★
Uzun araştırmalar sonucu aldım. 5.6 l/100 km tüketimi beklediğimden daha makul seviyede. Süspansiyon sistemi çukurları çok iyi sönümlüyor. Kararsız kalanlar düşünmeden alabilir.
•
B
Bora T.
27 gün önce
★★★★★
Geçen yıl ikinci el temiz bir tane denk getirdim. 5.6 l/100 km tüketimi beklediğimden daha makul seviyede. İç malzeme kalitesi sınıfına göre çok üst düzey. Uzun süre binmeyi planlıyorum.
•
M
Mert Z.
28 ay önce
★★★★☆
Şehir içi kullanım için tercih ettiğim bir model. Performans olarak beklentilerimin üzerinde çıktı. İç malzeme kalitesi sınıfına göre çok üst düzey. Alacak arkadaşlara şimdiden hayırlı olsun.
•
Y
Yiğit B.
25 ay önce
★★★★☆
Uzun araştırmalar sonucu aldım. Motor çok seri, gaza bastığın an tepki alıyorsun. Yalıtımı harika, yüksek hızlarda bile rüzgar sesi almıyor. Kesinlikle parasının hakkını veren, kaliteli bir araç.
•

Bu Araç Hakkında Yorum Yap

★ ★ ★ ★ ★